top of page

IACES 

1989 yılında Avrupa’nın pek çok ülkesinden İnşaat Mühendisliği öğrencileri bir araya gelerek bir akademik kongre gerçekleştirdiler. Bu kongre sonucunda Avrupa’daki İnşaat Mühendisliği öğrencileri arasındaki diyaloğu geliştirmek amacıyla International Association of Civil Engineering Students adıyla Uluslararası İnşaat Mühendisliği Öğrencileri Birliği kuruldu. Gelişme sürecinde elliden fazla üniversiteye ulaşılarak daha büyük ve sürdürülebilir bir yapı oluşturuldu. Iaces, yerel komiteler veya üniversite temsilcileri yoluyla farklı ülkelerdeki İnşaat Mühendisliği öğrencileriyle bağlantı kurarak farklı türde pek çok etkinliğin düzenlenmesi için ortak bir platform oluşturmaktadır. 

ıaces lc yildiz.png

LC YILDIZ

YTÜ Yapı Kulübü adına Iaces’in Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki yerel komitesi (LC Yıldız) olarak faaliyet gösteriyoruz. Her yıl düzenlediğimiz Civil İstanbul Engineering Conferences’e Iaces aracılığıyla da pek çok başvuru alıyoruz ve diğer yerel komitelerin düzenlediği etkinliklere katılıyoruz.

Etkinlikler

ACCESS

Her yıl Iaces’in çatısı altında düzenlenerek farklı bir yerel komite tarafından ev sahipliği yapılan Academic Congress of Civil Engineering StudentS, Uluslararası İnşaat Mühendisliği Öğrencileri Akademik Kongresi olarak Iaces’in en büyük etkinliğidir. Etkinlik, teknik gezi, eğitim, workshop, yarışma gibi ev sahibi üniversite ve ülkenin inşaat mühendisliği disiplinini tanıtmaya yönelik aktivitelerin yanı sıra ülkenin tarihini ve kültürünü tanıtmaya yönelik gezi ve aktiviteler içerir. Her yerel komiteden temsilcilerin katıldığı Access, temsilcilerin yerel komiteleri ile ilgili bilgi aktarımı yapma fırsatı buldukları ve yeni fikirler edindikleri samimi bir ortamda gerçekleşir. Bir hafta süresince gerçekleştirilen organizasyon dahilinde GAR adıyla düzenlenen genel kurul yapılır. Katılmak için aday olan yerel komitelerin oylandığı, Iaces ile ilgili düzenlemelerin görüşüldüğü, yeni önerilerin tartışıldığı genel kurulda yeni yönetim ve gelecek sene için Access’in ev sahipliğini yapacak olan yerel komite seçilir.

MTM

Her yıl IACES’in çatısı altında düzenlenerek farklı bir yerel komite tarafından ev sahipliği yapılan MIDTERM MEETING, her yılın bahar döneminde gerçekleştirilen Iaces’in büyük etkinliklerinden bir diğeridir. Etkinlik, teknik gezi, eğitim, workshop, yarışma gibi ev sahibi üniversite ve ülkenin inşaat mühendisliği disiplinini tanıtmaya yönelik aktivitelerin yanı sıra ülkenin tarihini ve kültürünü tanıtmaya yönelik gezi ve aktiviteler içerir. Her yerel komiteden temsilcilerin katıldığı MTM, temsilcilerin yerel komiteleri ile ilgili bilgi aktarımı yapma fırsatı buldukları ve yeni fikirler edindikleri samimi bir ortamda gerçekleşir. Organizasyon dahilinde GAR adıyla düzenlenen genel kurul yapılır. Katılmak için aday olan yerel komitelerin oylandığı, IACES ile ilgili düzenlemelerin görüşüldüğü, yeni önerilerin tartışıldığı yönetim kurulunun faaliyet raporu ve hedef listesi incelendiği genel kurulda gelecek sene MTM’in ev sahipliğini yapacak olan yerel komite de seçilir.

bottom of page