top of page

MDC'24

Öğrenci Mimari Tasarım ve Fikir Yarışması

MDC, her sene farklı konularla yarışmacılara eğitim hayatlarının dışında farklı fikirleri multidisipliner bir ortamda ekip halinde tasarlatmayı amaçlayan öğrenci mimarı tasarım ve Fikir Yarışmasıdır. Bu vizyon ışığında MDC'24; Mekanın, mimari malzemenin bir prototip gibi algılandığı, belirli bir raf ömür biçildiği, ömrünü tamamladığında ‘atık’ olarak görüldüğü anlayışın yerine, döngüsel bakış açısıyla değerlendirildiğinde sahip olduğu zenginliğin ve potansiyelin açığa çıkarılması beklenmektedir. Bu bağlamda, var olanın anlaşılması ve ona eklemlenen yeni koşullar ve kavramlar ile kentsel mekanda her daim iç içe yaşadığımız koşullardan yola çıkarak, ‘atıl ve/veya atık’ olanın gündelik yaşamla İÇ İÇE geçebileceği olasılıkları keşfetmesi hedeflenmektedir.

MDC POST SON.png
Çapa 1

SONUÇLAR

Eşdeğer Kazanan Ödülü: Gizem Dursun, Esen İpek ODTÜ

Eşdeğer Kazanan Ödülü: Ezgi Erkul, Adnancan Akarfırat, Salih Erkök MERSİN ÜNİVERSİTESİ

Eşdeğer Kazanan Ödülü: Hamza Arslan, Yunus Emre Bolat, Burak Yusuf Öter MARMARA ÜNİVERSİTESİ

Eşdeğer Kazanan Ödülü: Senay Özsaydı, Ece Rana Güzel, Mert Alexander ÇUKUROVA, HALİÇ, BİLGİ ÜNİVERSİTELERİ

Jüri Özel Ödülü: Simge Polatdemir, Canan Karaman HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

Jüri Üyelerimiz

busra-al_edited.jpg

BÜŞRA AL

Büşra Al, 2008’de Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Eğitimine 2008-2010 yılları arasında Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nda devam etti.2010 yılında bitirdiği yüksek lisans programının ardından AVCI ARCHITECTS’te görev aldı. 2014 yılında PLUGOFIS’i kurdu. Öğrenciliği sırasında S.O.S – Akm, Archprix Türkiye’nin de aralarında bulunduğu öğrenci yarışmalarında çeşitli ödüller aldı. Çalışmalarına kurucusu olduğu PLUGOFIS’te devam etmektedir.

abdurrahman.jpg

ABDURAHMAN ÇEKİM

Abdurrahman Çekim  2003 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında, Emre Arolat Mimarlık’ta çalışmaya başladı. 2008 yılına kadar farklı ofislerde, çeşitli ölçeklerdeki tasarım ve uygulama projelerinde çalıştı. 2009 yılında Sevilay Uğur Çekim ile Baraka Mimarlık Ofisini kurdu. Çeşitli ulusal yarışmalardan kazandığı ödüllerin yanı sıra 2014 yılında Arkitera Genç Mimar Ödülü’ne, 2016 yılında ise Europe 40 Under 40 Ödülü’ne layık görüldü.

Serhat Ulubay.png

SERHAT ULUBAY

Serhat Ulubay, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden 2010 yılında mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalı Mimari Tasarım Programı'nda 2015 yılında yüksek lisans eğitimini, 2021 yılında doktora eğitimini tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Anabilim Dalı'nda Öğretim Görevlisi Doktor olarak çalışmakta, çeşitli lisans ve lisansüstü derslerine girmektedir. 2023 yılından itibaren Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

ayşen ciravoğlu_edited.jpg

AYŞEN CİRAVOĞLU

Ayşen Ciravoğlu, lisans eğitimini 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, yüksek lisans eğitimini ise 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora çalışmasını ise 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sürdürülebilirlik Düşüncesi-Mimarlık Etkileşimine Alternatif Bir Bakış: “Yer”in Çevre Bilincine Etkisi adlı araştırmayla bitirdi. Yüksek lisans tezinin de konusu olan “Mimari Tasarım Eğitiminde Formel ve Enformel Çalışmalar Üzerine” başlıklı makalesiyle 2003 yılında EAAE (European Association for Architectural Education-Mimarlık Eğitimi Birliği) ödülünü aldı. Aynı zamanda Ayşen Ciravoğlu Uluslararası Mimarlar Birliği (Union of International Architects) Konsey üyesidir.

Ali-Goekhan-Demir_edited.jpg

ALİ GÖKHAN DEMİR

Ali Gökhan Demir, 1985 yılında İstanbul'da doğdu. 2009 yılında Politecnico di Milano'dan Makine Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldı. Cambridge Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği tez ile 2014 yılında Makine Mühendisliği alanında doktora unvanını aldı. Politecnico di Milano Makine Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent  olarak görev yapmaktadır.

hako.jpg

HAKAN DEMİREL

Hakan Demirel 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu. Öğrenim hayatı süresince ulusal-uluslararası birçok yarışma ve workshop'a katıldı, çok sayıda ödülün sahibi oldu.2007-2008 yılları arasında eğitim amaçlı New York’ta bulundu. New York'tan döndükten sonra 2008 yılında Arif Suyabatmaz ile birlikte ortak olarak Suyabatmaz Demirel Mimarlık’ı kurdu. 2011'de “Europe 40 Under 40” ödülünü alarak Avrupa'nın en iyi 40 genç mimarından biri seçildi. Aynı zamanda 2012 yılı itibariyle YTÜ Tasarım Stüdyosu'nda diploma jürilerinde yer almaktadır. Hakan Demirel, 2022 yılından bu yana kurucusu olduğu Atelier Hakan Demirel bünyesinde mesleki çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

simon_edited.jpg

SIMON SCHUMACHER

Simon Schumacher, İsviçredeki Lucerne Üniversitesi mimarlık bölümünden mezun oldu. Şuanda ortak olduğu Dolmus Architekten'de mesleki çalışmalarına devam etmektedir.

Referanslar: MDC'23 Proje Kitabı

Proje Lideri

MDC'24 ile alakalı daha fazla bilgi edinmek için iletişime geç!

bottom of page